Pierwszy krok: Inspiracja

To podstawa każdej twórczej pracy; obrazu, gry komputerowej, wiersza czy książki. Od tego wszystko się zaczyna i miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy.

Skąd ją brać?

Nie ma na to jednej, dobrej odpowiedzi, ponieważ inspirację można znaleźć absolutnie wszędzie. Zaczynając od zdjęć, przez filmy, rozmowy z przyjaciółmi, aż po czytanie książek. I na tym etapie powinniśmy się zatrzymać. Zgaduję, że skoro szukasz informacji o pisaniu książek w Internecie, to w twojej głowie pojawił się już wstępny pomysł na fabułę. Jeśli nie –nie szkodzi, daj sobie więcej czasu, a na pewno taki pomysł się znajdzie. Skupiłam się na czytaniu książek, bo uważam to za podstawę procesu tworzenia powieści. Nie tylko dlatego, że kształtuje to język, pokazuje jak formować dialogi i tworzyć akcję, ale przede wszystkim dlatego, że generuje to nowe idee.

Moją najskuteczniejszą metodą na to, by zawsze mieć w głowie pomysły na fabułę było skoncentrowanie się na kategorii, w której tworzę. Napisałam powieść postapokaliptyczną, połączoną z science fiction, dlatego na takich tekstach kultury się skupiłam. Nie ograniczałam ich tylko do książek, ale poszerzyłam po filmy, grafiki i muzykę filmową. Gdybym chciała napisać romans (mam nadzieję, że nigdy tego nie doczekam) przez długi czas maltretowałabym się oglądaniem i czytaniem melodramatów oraz komedii romantycznych z ckliwymi zakończeniami.

A co, jeśli twoje pomysły zaczną przypominać to, co właśnie obejrzałeś?

Zaczną. I to na pewno. Ale nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że twój pomysł będzie się opierał na schemacie, a nie kopiował postacie, czy konkretne sytuacje. Każdy z nas potrafi wymienić przynajmniej kilka książek o wampirach, kryzysie małżeńskim, czy świecie po wojnie nuklearnej, ale to nie znaczy, że, jako autor, nie będziesz w stanie wymyślić czegoś, na co nikt jeszcze nie wpadł.

Parę tygodni temu uświadomiłam sobie, że Marion Dallas – główna bohaterka mojej książki jest bardzo podobna do Revy, postaci z mangi „Black Lagoon”, którą czytałam mając co najwyżej trzynaście lat i o której, wydawało mi się, że zapomniałam. Kobiety różnią się charakterami, celami działania, a przede wszystkim światem, w którym żyją, ale udało mi się dostrzec, że być może to właśnie Revy stała się podświadomą inspiracją dla stworzenia Marion.

Wszystko co tworzymy składa się z tego, co już znamy. Nie jesteśmy w stanie wymyślić nowego koloru, czy gatunku zwierzęcia, którego nie opisalibyśmy tymi, które już poznaliśmy. Tak samo jest z fabułą. Będzie inna, nowa i nasza, a jednak złożona z tego, co nas otacza.

Czy da się stworzyć powieść, kiedy mam na razie pomysł tylko na jedną scenę?

Oczywiście, że tak! Nikt nie stworzy fabuły na kilkaset stron w jeden dzień, ani nawet tydzień. Na to potrzeba miesięcy, podczas których autor będzie się skupiał na pogłębianiu tego, co już wymyślił. Według mnie to ta najprzyjemniejsza część tworzenia książki. Moim sposobem było chwycenie się tego, co już stworzyłam, a później poszerzanie tego w każdym możliwym kierunku. Zastanawianie się nad bohaterami biorącymi udział w scenie, nad tym, co spowodowało daną sytuację i jej skutkami. Pogłębianie relacji bohaterów, zrozumienie podłoża ich takiego, a nie innego zachowania oraz dodanie emocji. W ten sposób można dobrnąć aż do końca swojej książki. Albo do początku, jeśli stworzona scena nie była pierwsza.

Najważniejsze jest, abyście dali sobie czas. Dopóki nie goni was wydawnictwo, to nie ma się gdzie spieszyć. Proces wymyślania powieści jest kluczowy- bez niego nie powstanie nic.

A jeśli zaczniecie się gubić we własnych pomysłach, albo będzie ich na tyle dużo, że zdecydujecie się je uporządkować- przejdźcie do stworzenia planu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: