Plan

Skoro masz już pomysł, a także wiesz o swojej powieści coś więcej niż tylko szczegóły jednej sceny, to jest to idealna pora na przejście do dokładniejszego planowania. Co nazywam planem? Wszystko. Spis i charakterystyki bohaterów, stworzenie świata przedstawionego, wydarzeń i ich kolejności, wrogów, głównych i pobocznych problemów, linii czasu i masę innych map myśli oraz schematów, które wpadną ci do głowy podczas samego planowania.

Aby łatwiej było mi się zorientować w tym procesie, podzieliłam go na dwie najważniejsze części: na bohaterów i świat przedstawiony. Żadnej z nich nie jest ani ważniejsza, ani mniej ważna niż druga.

Zacznijmy jednak od bohaterów.

Główny bohater – nie musi być tylko jeden, choć na pewno będzie łatwiej skoncentrować się na jednym, niż nieustannie przedstawiać perspektywy paru z nich. A jak powinniśmy ich stworzyć?

Na początek- imię i nazwisko. Duża część początkujących pisarzy wymyśliło je jako pierwsze, jednak zdaję sobie sprawę, że dla pozostałych szukanie imion dla bohaterów może okazać się katorgą. Szczególnie wtedy, kiedy muszą stworzyć wiele postaci drugoplanowych, albo epizodycznych, które trzeba przecież jakoś nazwać. Moim sposobem na tę trudność jest włączenie napisów jakiegokolwiek filmu. (Oczywiście nie przepisywanie dosłownie nazwisk, a posłużenie się nimi jako inspiracją). Jest to bardzo dobry sposób, kiedy, tak jak mnie, zależy ci na tym, aby twoi bohaterowie zostali przedstawieni jako zwykli, wiodący normalne (teraz, lub w przeszłości) życie ludzie.

Co dalej? Wiek i wygląd. Bardzo lubię, kiedy bohater wyróżnia się wśród reszty jednym, zazwyczaj nic nie znaczącym szczegółem, na przykład blizną na policzku, heterochronią, krzywymi zębami, albo niebieskim plasterkiem na policzku.

Kolejny krok jest odrobinę trudniejszy, ponieważ miesza ze sobą oba elementy planowania powieści. Mam na myśli zagłębienie się w twojego bohatera; określenie tego, co lubi, czego nie lubi, w czym jest dobry, jego mocne strony oraz tego, w czym czuje się słaby i czego się boi. Wszystko to zależy od miejsca i czasu, w którym go umieścisz, czyli od świata przedstawionego. Czego innego będzie się obawiał fotograf z Tokio, któremu właśnie ma się urodzić się pierwsze dziecko, a czego innego bohaterka żyjąca w postapokaliptycznym Londynie pełnym nieprzewidywalnych ocalałych. Dlatego tak ważne jest dokładne stworzenie i opracowanie świata.

I tutaj również masz dwie możliwości, ponieważ możesz albo odwzorować go dokładnie takim, jakim jest, albo wykreować od początku do końca. Najlepiej o wiele szczegółowiej niż będzie to przedstawione w powieści. Uważam, że jako autor, powinieneś znać przeszłość przedstawionych miejsc, powód dla którego wyglądają właśnie tak, a nie inaczej, jego mieszkańców, ich dzienną rutynę, a także dokładnie wyobrazić sobie poszczególne lokalizacje i móc opisać ich wygląd. Pamiętaj, że nie musisz tworzyć wszystkich tych detali od razu. Twoje pomysły będą się nieustannie zmieniały i uzupełniały, będziesz więc dodawać miejsca, głowić się nad nazwą kolejnych uliczek, albo miast. Na początku warto mieć w głowie zarys najważniejszych miejsc, ale na całą resztę masz jeszcze czas.

Jeśli twoim światem przedstawionym mają być jednak prawdziwe miejsca, uważam, że powinieneś dokładnie je poznać. Wyszukaj ciekawych parków, obserwuj ułożenie ulic i to, co się przy nich znajduje. Nie ma większej frajdy dla czytelnika niż zorientowanie się, że co tydzień przechodzi obok tej samej kawiarni, w której twoja bohaterka lubi pić herbatę i pisać wiersze.

Czy to wszystko, co powinien zawierać twój plan? Zdecydowanie nie, jednak jest to pierwszy i bardzo rozległy krok. Koncentruj się na nim przed jakiś czas. Dopisuj wszystko na co wpadniesz, dodawaj, albo skreślaj, jeśli uznasz, że twój poprzedni pomysł nie był najlepszy. Poszerzaj to, co już masz, albo wymyślaj alternatywy.

Dalszymi etapami planowania zajmiemy się w następnym wpisie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: